5 posts / 0 new
Ostatni wpis
admin
Wzorcowe procesy dla urzędów skarbowych

Witam serdecznie

Z jednego urzędu dostałem informacje, że MF nie będzie zatwierdzało procesów w urzędach i w ramach wdrażanego w urzędach systemu zarządzania jakością urzędy winny wdrożyć własny system zarządzania procesowego.

W związku z tym mam pytania:

Czy jakiś urząd zmodyfikował już poprzednie wzorcowe procesy?
Czy widzicie konieczność przygotowania pakietu zaktualizowanych wzorcowych procesów?

jumper
Re: Wzorcowe procesy dla urzędów skarbowych

W wielkopolsce mniej wiecej będzie tak, że na szczeblu IS zostaną one opracowane itd...

Z tego co słyszałem generelanie można powiedzieć MF zcedowało SZJ na IS.

eNinety
Re: Wzorcowe procesy dla urzędów skarbowych

Poprawcie mnie, jeżeli coś pokręciłem..
Około rok temu utworzony przez lubuskiego DIS zespół miał za zadanie przeprowadzić ponowna walidację podręcznikowych procesów. Wiem, że urzędy sie do tego zadania przyłożyły i powstało bardzo dużo poprawek do algorytmów, kart procesów - w szczególności używanych podstaw prawnych, ale tez przedefiniowane zostały cele.
Prace zespołu zakończono protokołem i paczką nowych procedur, tylko że już nic więcej sie z tym dalej dobrego nie działo.

Mareczku, myślę, że jest okazja aby zrealizować jakiś nasz bardzo stary pomysł, aby utworzyć na wzór wikipedii (sa takie cms'y) dział na Twojej stronie, każdemu podprocesowi poświęcić osobny wątek i może, jak zbierze się nas kilku "chcących" to bylibyśmy w stanie wypracowywać sobie poprawki starego zestawu lub dodawać definicje nowych procesów..
W zasadzie nie musi to być wikicoś, mogą to być wątki tu, na forum, ale cały bajer będzie polegał na tym, żeby każdy proces miał swojego moderatora uwzględniającego w podstawowym brzmieniu karty procesu zmiany proponowane czy wydyskutowane przez użytkowników forum...
Ja miałem gdzieś te poprawione procesy - poprawione przez swój us oczywiście. Ale gdyby przycisnąć Simona, to z pewnością znalazłby tamten cały zwalidowany zbiór wszystkich procesów.

Pozdr.

eNinety
Re: Wzorcowe procesy dla urzędów skarbowych

Sorki, że to znowu ja, ale nie mogłem edytować swojego posta, a chciałem tylko dodać, że jeżeli pozostawi się zbyt dużą swobodę w zakresie indywidualnego modyfikowania procesów, to prędzej czy później dojdzie do dużego zamieszania. Bo przecież za procesami idą ich wskaźniki, a jak wskaźniki, to jakaś porównywalność. Byłoby dobrze, gdyby zmiany powstawały na szczeblu MF - jednak...

AHO70
Re: Wzorcowe procesy dla urzędów skarbowych

W naszym urzędzie potraktowaliśmy wzorcowe opisy procesów jedynie jako propozycję i systematycznie wdrażamy zmodyfikowane ich wersje. Przy opisywaniu procesów przyjęliśmy zasadę opisywania ich w taki sposób w jaki one w tej chwili rzeczywiście u nas funkcjonują. Natomiast propozycję MF potraktowaliśmy jako cel do realizacji w ramach działań doskonalących (tj. uproszczenie ujednolicenie w skali kraju itp). Moim zdaniem pewne jest, że w chwili obecnej procesy te nie funkcjonują w urzędach w sposób "modelowy", co nie znaczy, że nie mogą być mierzone tymi samymi miernikami.
Ponadto dysponuję całym pakietem zmodyfikowanych procesów, był on swego czasu wysłany e-mailem w formacie pdf do wszystkich (chyba) us, jeżeli ktoś jest zainteresowany, to udostępnię.